Efter två vädjanden om hjälp från polisen under gårdagen har nu en första bild av gensvaret börjat klarna. Samtidigt står det klart att arbetet långt ifrån är över.
Polisen har vid två tillfällen under bara gårdagen bett allmänheten om hjälp i sökandet efter försvunna Hanna, bland annat genom att efterlysa kameramaterial.
Efterlysningen breddades nationellt och omfattade både privata kameror och bilkameror i och kring Uddevalla under ett specifikt tidsintervall.
Under kvällen
Under kvällen igår hade polisens prestalesperson i väst Fredrik Svedemyr få uppgifter om det inkommit tips och kameramaterial eller inte.
Däremot poängterade han att det fanns förhoppningar.
-Nu hoppas vi att det tillkommer uppgifter vi kan hitta henne, sa han då.
Så blev gensvaret
Under förmiddagen idag kunde dock polisen ge tydligare besked om hur gensvaret blivit.
Polisens presstalesperson i väst Thomas Fuxborg meddelat att en del tips inkommit, men att man fortsatt hoppas på mer. Anledningen är enkel.
-Inget av tipsen har lett till något, säger han.
Han medger också att en viss osäkerhet rådde angående hur mycket tips som skulle inkomma.
-Vi var osäkra på vad utgången skulle bli, berättar han.
På det stora hela ska dock tipsmängden hittills ha blivit som förväntad.
Även om inget tips hittills lett till något genombrott krävs det inte mycket för att det ska vända som Fuxborg kommenterar.
-Det räcker att det kommer ett bra tips, säger han.
Polisen önskar således fortsatt tips och kamerabilder från allmänheten.
Har du film/foto från något att dessa områden, tips eller annan information om kvinnan, kontakta i så fall polisen på telefon 114 14 eller via ”Tipsa polisen” på Polisen.se
Polisen lägger fortsatt stora resurser dygnet runt på att försöka hitta henne och behandlar samtliga tips som kommer in.






