En man, 61 år, döms att betala företagsbot på 20 000 kronor efter att ha hällt formalin i mullvadshål på en fastighet i Tidaholms kommun. Åklagaren drog tillbaka åtalet om miljöbrott, men krävde ändå företagsbot mot mannens näringsverksamhet.
Händelserna inträffade i juli och augusti 2022. Mannen erkände inför tingsrätten att han vid två tillfällen hällde fem till tio liter formalin utspätt med hälften vatten i mullvadshål vid en fastighet. Han uppgav att han gjort det efter att ha fått veta att sorkar stördes av lukten och att han fått tipset från en kyrkvaktmästare.
Vid rättegången förhördes mannen och ett vittne med lång erfarenhet av kemikaliehantering. Vittnet, en kemiexpert, förklarade att formalin i huvudsak används inom industri och inte som skadedjursmedel. Formalin beskrevs som irriterande och klassat som cancerframkallande i EU. Experten framhöll också att formalin är giftigt för vattenlevande organismer. Han menade att ämnet normalt inte används för att bekämpa skadedjur och att det inte finns godkända bekämpningsmedel som innehåller formalin.
Tingsrätten bedömde att utsläppet av formalin typiskt sett kan medföra en betydande förorening som är skadlig för människors hälsa, djur eller växter. Domstolen konstaterade att mannen borde ha kontrollerat ämnets egenskaper och regler innan han använde det och att han därför varit oaktsam. Eftersom handlingarna skett inom ramen för hans näringsverksamhet dömdes han till företagsbot.
Mannen hade berättat att han tidigare arbetat med skadedjurssanering men sedan slutat med den delen av verksamheten och i dag endast driver lantbruk. Han har återbetalat 3 500 kronor som han fått för skadedjursuppdraget och låtit genomföra markprovtagning för cirka 86 500 kronor på kommunens begäran. Tingsrätten tog hänsyn till mängden som släppts ut men bedömde att situationen motiverade den bestämda företagsboten.






