Under dagen har en video som spelats in i Skövde med en mängd polisbilar fått stor spridning på sociala medier. Polisens presstalesperson kommer nu med en förklaring.
Videon laddades upp under eftermiddagen på TikTok och har varje timme sedan den laddats upp fått över 10 000 visningar.
I videon syns hur sju polisbilar står parkerade utanför STC och Alpina i Skövde. Personen som laddat upp videon berättar till videon hur han tänkte gå in på gymmet, men nu inte gör det. Ett uppenbart inslag av humor finns.
I kommentarsfältet spekuleras det kring vad poliserna gjorde på platsen. En tänkbar förklaring kommer från polisens presstalesperson i väst.
-Det var en övning under dagen i Skövde med sju polisbilar, uppger polisens presstalesperson Caroline Nylander.
Exakt vad utbildningen bestått i har hon ingen kännedom om, men utbildningen ska ha startat vid 11:30.
Däremot är det inte säkert att de befann sig på platsen på grund av övningen som egentligen var i Skövde centrum. Även detta kan dock Nylander kommentera.
-Det kan nog vara något så enkelt som att de åt lunch där, säger hon.





