Den 31:e juli gick resebyrån Mixx Travel AB i konkurs. Konkursen innebär också att över tusen svenskar som bokat sin resa via bolaget nu är strandsatta utomlands.
Bolaget grundades 2009, vilket innebär att det nu går i konkurs efter 16 år av verksamhet. Verksamheten bestod enligt den egna verksamhetsbeskrivningen i att bedriva handel med flygresor.
Hundratals miljoner i omsättning – mångmiljonbelopp i vinst
Sett till bolagets räkenskaper så kommer konkursen närmast som en blixt från en klar himmel. Bolagets räkenskaper utmärker sig med en omsättning på hundratals miljoner kr och flera år redovisar man dessutom vinter på flera miljoner kr.
Under exempelvis 2024 så omsatte man över 330 miljoner kr och hade en vinst efter finansiella poster på cirka 4 miljoner kr.
Under 2023 var omsättningen betydligt högre och uppgick till cirka 480 miljoner kr. Samtidigt redovisade man dock en förlust på 300 000 kr efter finansiella poster.
Över tusen svenskar strandsatta
Konkursen innebär nu också att bolaget upphört med sin verksamhet med omedelbar verkan. De turister som befinner sig utomlands och som använt sig av bolaget fick ingen information av bolaget kring konkursen.
Nu när de dock försöker ta sig in på bolagets hemsida för att få tag i sina returbiljetter med flyg hem finns de inte där. Enligt uppgifter till Expressen ska också en del få problem med sina hotellbokningar.
Bolaget uppmanar istället kunderna som drabbas att kontakta Kammarkollegiet för hjälp. Att resebyrån Mixx Travel AB nu gått i konkurs blir således en otrevlig överraskning för många svenskar på semester utomlands.






