Enligt den senaste undersökningen från Matpriskollen så ökar matpriserna fortsatt i Sverige i jämförelse med förra månaden. Det är dock en matjätte som är ansvarig för ökningen då dennes ökning är tillräckligt stor för att dra upp hela Sverige.
Utan ovanstående nämnd matjätte så hade nämligen priserna helt stått still.
I verkligheten ökade dock det snittliga priset på mat i Sverige med 0,2% vilket beror på en ökning från Coop med 2%.
-Vi ser en fortsatt återhållsamhet från kedjorna med prisökningar i månaden och i år. Det blir spännande att se om övriga kedjor kommer öka priserna i snabbare takt än Coop kommande månader. Coop gör ofta större prisjusteringar vid två tillfällen per år, i början på året och i juli, och hittills så är ökningstakten i genomsnitt för Coop högre än för de andra kedjorna, säger Ulf Mazur, VD och grundare av Matpriskollen.
Prisökningarna sker primärt inom snacks och godis samt köttprodukter.
Frukt och bär går istället ner i pris. Att bär minskar i pris är något förvånande enligt Matpriskollen som hade förväntat sig prisökningar kopplat till brist på bärplockare.





