Under torsdagen kunde SVT rapportera om en ny rapport från Skogsindustrierna som visar på att det är tufft för branschen. Detta har också märkts lokalt genom bland annat en konkurs vi berört.
Trots att produktionen av trävaror ökar så har den långa lågkonjunkturen satt sina spår i branschen.
Från en aktör i branschen nämns också att kronans kurs är för stark vilket påverkar exporten.
-Det påverkar ju jättemycket. Skogsindustrin som helhet exporterar ju över 80 procent av det som produceras så det slår extra hårt nu. Det är dålig tajming, säger Kari Andersson, vd på sågverket Hilmer Andersson AB i Åmotfors.
Lokal konkurs
Som vi nämnde i inledningen av artikeln har vi också berört branschens situation i vår rapportering med lokala fall sedan tidigare.
Ett sågverk i Tibro kommun, Aktiebolaget Häggetorps Sågverk, har gått i konkurs efter över 50 års verksamhet. Bolaget brottades med försäljningsnedgångar och upprepade förluster under flera år, bland annat redovisade man 2021 en förlust på nästan 207 000 kr.
Tidigare under 2010-talet omsatte man runt 10 miljoner kronor per år och hade flera anställda, men under senare år var verksamheten starkt nedskuren. Mot slutet hade bolaget inte betalat några arbetsgivaravgifter enligt Skatteverkets uppgifter, vilket tyder på att inga anställda fanns kvar vid konkursen.
Tidigare denna månaden blev också 50 anställda varslade om uppsägning på sågverket i Hasselfors. Sågverket gränsar i söder till Tiveden som sträcker sig över kommunerna Laxå, Askersund, Gullspång, Töreboda och Karlsborg.






