Tre personer i 25-årsåldern har dömts till fängelse efter en serie bedrägerier mot äldre kvinnor i Västra Götaland. De utgav sig för att vara poliser och lyckades på så sätt komma över både smycken och bankkort. Det skriver Polisen på sin hemsida.
Bedragarna ringde upp äldre kvinnor, ofta i 80-årsåldern, och påstod att polisen behövde ta hand om deras värdesaker för att fotografera dem. Man tömde även bankkort.
Polisen i region Väst kunde avslöja ligan med hjälp av övervakningsbilder, taxibokningar och elsparkcyklar som gärningspersonerna hyrt för att ta sig till brottsplatserna.
– Framgångsfaktorn i de här utredningarna är att brottsoffren snabbt polisanmäler så att vi kan agera direkt. En del som drabbas skäms för att de varit godtrogna och har inte hört av sig till oss, men det är viktigt att anmäla direkt, betonar utredningsledare Anders Jonasson vid seriebrottsgruppen i polisregion Väst.
Domen och Polisens uppmaning
Göteborgs tingsrätt dömer nu kvinnan och en av männen till ett och ett halvt års fängelse. Den andre mannen får två och ett halvt års fängelse. Samtliga ska även betala skadestånd till de drabbade.
I två fall lyckades bedragarna inte, tack vare att hemtjänstpersonal ingrep. Där döms de istället för försök till grovt bedrägeri.
Polisen uppmanar nu allmänheten att vara vaksam:
– Tyvärr ser vi att tillvägagångssättet med falska poliser fortsätter. Mitt råd efter den här utredningen är att inte lita på vad som sägs om någon okänd ringer upp. Be att få motringa – eller lägg på luren. Och lämna aldrig värdeföremål till någon du inte känner, säger Anders Jonasson.






