Tidigare under kvällen rapporterade vi om ett callcenter med säte i Skara som gått i konkurs. Bolaget har stora skulder till bland annat Skatteverket.
I vissa fall när bolag går i konkurs kan man utkräva styrelse och ägare på ansvar. De fallen är om bolaget borde ha lagts ner för att ekonomin varit körd i botten, men man ändå väljer att fortsätta bedriva verksamhet.
Bolaget i fråga har haft stora skulder en längre tid innan sin konkurs varpå detta potentiellt skulle kunna bli aktuellt beroende på konkursförvaltarens bedömning.
Men att få något betalt är desto svårare. Bolagets ägare och tidigare styrelseledamot finns nämligen inte i Sverige. Han är numera bosatt utomlands även om han fortsatt är svensk medborgare.
Det är betydligt svårare för Kronofogden att få betalt för skulder när en person lämnat EU och i detta fallet kan det sannolikt bli en bökig process om man kommer fram till att utkräva bolagets ägare på pengar för att täcka de massiva skulderna.






