Guldkroksskolan i Hjo hotas om en skolskjutning idag, detta efter en upptäckt under onsdagen.
Igår, onsdag, upptäcktes en text på en vägg på Guldkroksskolans högstadium med budskapen ”Skolskjutning 11/12 2025”.
Kommunen har gjort en polisanmälan och polisen har även varit på plats för att träffa skolledningen. De har då tagit beslut om att hålla skolan öppen idag.
Men polisen kommer att vara på plats i och runt skolan för att öka tryggheten. För elever som känner oro kommer elevhälsopersonal att finnas på plats och stötta upp under torsdagen.
Åtgärder
Som ytterligare säkerhetsåtgärd kommer klassrum samt grupprum att hållas låsta under och mellan lektionerna. Både under torsdagen men även ”en tid framöver”.
Antalet öppna ingångar på högstadiet kommer att begränsas till två.
De elever som känner sig oroliga och inte vill gå till skolan kommer inte att få någon ogiltig frånvaro. Men vårdnadshavare behöver ändå fylla i frånvaro.






