Jobben och verksamheten räddas, ja så kan man sammanfatta utvecklingen för Bagare Brage på Bangårdsgatan som nyligen gick i konkurs. Tidigare ikväll skrev vi om att verksamheten på Rotegatan räddas då Mössebergsbagaren tar över. Nya ägare finns dock till verksamheten på Bangårdsgatan i Skövde med.
Där är det svägerskorna Jennifer Larsson och Lisa Jungqvist som tar över verksamheten rapporterar SLA.
Till tidningen meddelar de också att samtliga tio i personalen får behålla sina jobb, men att några timanställningar dras in.
Enligt SLA ska flera spekulanter varit intresserade av verksamheten, men de övriga var intresserade av att lägga ned bageridelen av verksamheten. Med duon som nu tar över ska dock såväl jobben som hela verksamheten räddas från nedläggning.
Även merparten av den tidigare inredningen ska ha ingått i köpet och finns kvar. Således blir det nog en bekant känsla när gamla nu kan återvända till konditoriet.