I den oäkta koncernen kring Wästgötabagaren har flertalet bolag ingått och ingår. Under det senaste året (eller egentligen några månader till) har dock flertalet av dem gått i konkurs. Fortfarande växer skuldberget efter Wästgötabagarens konkurs hos Kronofogden.
Allt som allt rör det sig i skrivande stund om 12 bolag som har en gemensam fysiskt person som ägare. 6 av dem har gått i konkurs och det är deras skulder vi fokuserar på i denna artikeln.
Det var under slutet på 2023 som bolagen började att gå i konkurs.
Först ut var Mariestads Hembageri AB. Bolagets konkurs kom efter flertalet år med sjunkande försäljning. 37 miljoner i försäljning 2018 gick ner till mindre än 20 miljoner kr i försäljning 2021.
Näst på tur stod Vänerbröd AB, Kakprofessorn AB, WB Skara AB och sedan A Berglöw AB. Absolut senast föll också A Berglöw Fastighetsservice Aktiebolag som gick i konkurs, vilket vi berörde i en artikel igår.
Alla dessa bolag har också varit och är skuldsatta hos Kronofogden och vi kan också konstatera att skuldberget efter Wästgötabagarens konkurs fortsatt växer.
Värst bland bolagen är Mariestads Hembageri AB som den 10:e maj hade skulder till det allmänna hos Kronofogden (primärt skatteskulder) på 5 579 082 kr.
Nummer två är WB Skara AB som enligt den senaste sammanställningen av bolagets skuldsaldo hade 1 748 466 kr i allmänna mål hos Kronofogden. Det var det bolaget som drev Wästgötabagaren i Skara.
Tre av bolagen har också nu skuldsaldon hos Kronofogden på mer än en miljon kr. Det är Vänerbröd AB vars skulder hos myndigheten uppgick till 984 651 kr vid senaste sammanställningen och A Berglöw Fastighetsservice Aktiebolag där motsvarande siffra uppgår till 1 002 326 kr. Till sist finns även A Berglöw AB med 1 306 548 kr i skulder.
Kakprofessorn AB hade den 10:e maj lägst skulder av bolagen till det allmänna på 719 616 kr.
Summerat ger detta bolagen skulder på mer än 11,3 miljoner kr hos Kronofogdemyndigheten.