Snabblån och bankskulder är de vanligaste kraven hos Kronofogden visar en ny analys från myndigheten.
Kronofogden hanterar krav från många olika typer av aktörer. Men skillnaderna är stora mellan olika branscher – både vad gäller hur många krav som skickas in, hur stora summorna är och hur ofta ärendena leder till utmätning.
Det är första gången som myndigheten systematiskt kartlagt ursprungsbranschen för fodringarna.
– Tidigare har det varit svårt att se var skulden faktiskt uppstod, eftersom många krav går via inkassobolag. Med den nya metoden blir analysen mer rättvisande och relevant, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden i ett pressmeddelande.
Två branscher dominerar tydligt vad gäller antalet krav: kreditgivning, exempelvis snabblån och konsumentkrediter utanför det traditionella banksystemet, samt banker, framför allt nischbanker och internationella kreditinstitut. Tillsammans står de för över 29 procent av alla mål, vilket motsvarar över 375 000 ärenden. Kraven handlar ofta om obetalda lån, krediter eller kontokortsfordringar och är ofta på högre belopp.
Men de finns även krav på lägre belopp från telekombranschen samt vård och omsorg står för en stor andel av kraven.
En tydlig slutsats i analysen är att överskuldsättningen till stor del drivs av lån och krediter. Det är många krav, de rör höga belopp, och de går ofta vidare till indrivning.
– Både den enskilde och långivaren har ett ansvar. Den som erbjuder krediter behöver göra en rimlig bedömning av betalningsförmåga. Och som konsument behöver man fråga sig: ”Bara för att jag kan ta ett lån – borde jag verkligen göra det?” , säger Davor Vuleta.