Under dagen häktades de två ungdomar som greps samma natt som brandattentaten i Lidköping och Grästorp.
Det var under natten till tisdag som en räddningstjänst och polis larmades om två bränder med bara två timmars mellanrum.
Den ena var i Lidköping där brännbar vätska tändes på utanför en port. Det nationella bombskyddet behövdes då kopplas in. Där kunde en pojke i 15-årsåldern med brännskador gripas senare samma dag.
Det andra inträffade i Grästorp där en brandbomb kastats in i en villa. Det är på samma adress som skjutningen inträffade på i förra veckan. Då greps en 18-åring som misstänks kastat denna.
Under torsdagseftermiddagen togs beslutet att båda skulle häktas. 15-åringen som är hemmahörande i Göteborg misstänks för Grov mordbrand. Medan 18-åringen, som är hemmahörande i Eskilstuna, sitter häktad misstänkt för mordbrand.
Åtal ska väckas senast den 19 juni.