En man i 30-årsåldern åtalas för ett omfattande grovt narkotikabrott efter att polisen funnit över 3 kilo cannabis, nästan 100 gram kokain, oxykodon och andra preparat i hans bostad och förråd i Mariestad.
Händelserna skedde under januari 2025. Mannen misstänks ha sålt narkotika vid flera tillfällen och han erkänner delar av brottet. Åklagaren anser att mängden narkotika och att det rört sig om organiserad försäljning gör brottet grovt.
Utöver det grova narkotikabrottet åtalas mannen även för grovt häleri, då han förvarat stöldgods från en båtfirma med ett värde på över 350 000 kronor, samt för våldtäkt, sexuellt övergrepp och kränkande fotografering av en kvinna.
Rätten kommer att ta ställning till bevisningen, däribland film- och chattmaterial samt omfattande beslag.