Tidigare under kvällen skrev vi om en livsmedelsbutiks- och frisörsverksamhet som gått i konkurs. Konkursen för bolaget har dock också tagit ut sin rätt på ägarens privatekonomi.
Vid månadsskiftet hade företagaren över 100 betalningsanmärkningar registrerade på sig hos kreditupplysningsföretag. Den senaste var då bara ett par veckor gammal.
Det är i genomsnitt dock inte speciellt stora skulder som gått till Kronofogden. Totalt uppgår nämligen företagarens skulder hos Kronofogden till 489 000 kr. Alltså är den genomsnittliga skulden på inte ens 5000 kr.
Ser vi dock på personens inkomst kanske man också kan förstå varför så mycket skulder förfallit till Kronofogden och företagaren har hunnit få över 100 betalningsanmärkningar. Deklarationen för 2024 är fortsatt inte godkänd, men under 2023 och 2022 hade företagaren i genomsnitt 5200 kr per månad i deklarerad inkomst.
Som framgick i artikeln om bolaget fanns inte heller speciellt mycket utrymme för någon högre lön då bolaget gick med förlust samtliga år det fanns.






