Ett Skaraborgsföretag, eller snarare Tidaholmsföretaget PV Systems dotterbolag Detab Ecomats har fått sin största order någonsin. Detta då ett världsledande företag ska gå till papperförpackningar istället för plastförpackningar.
Det är Västgöta-Bladet som kan rapportera om att Tidaholmsföretaget fått storordern för att kunden ska kunna genomföra sin hållbarhetssatsning.
-Det är fantastiskt på alla sätt, säger PV Systems vd och försäljningschef Roger Käll till tidningen.
Totalt ska det röra sig om en order på 100 miljoner kr. För jämförelse så omsatte dotterbolaget cirka 20 miljoner kr under 2024.
Med tanke på det blir det inte bara fullt upp för befintliga anställda utan fem nya kollegor ska dessutom rekryteras.
Det är alltså inte bara konkurser inom Skaraborgs näringsliv. Det går också väldigt bra för en del företag. Däremot verkar inte den massiva ordern och den goda tillväxten ha stigit vd:n åt huvudet.
-Vi har växt ganska kraftigt nu och vi får vara lite ödmjuka och växa med förstånd, säger vd:n Roger Käll.






