Ett tändsticksföretag har försatts i konkurs. Bolaget förlorade nyligen en rättslig strid mot tändsticksjätten Swedish Match med verksamhet i Tidaholm.
Det tändsticksföretag som försatts i konkurs är Myynti AB som låg bakom Eldstickan.
Ekonomin
Innan vi går in på den rättsliga striden som satt spiken i kistan för bolaget kan vi kort beröra bolagets ekonomi. Bolaget bildades 2018 och har under de senaste åren omsatt några miljoner kr per år. För tre år sedan hade man sitt bästa räkenskapsår då man omsatte cirka 9 miljoner kr och gjorde över en miljon kr i vinst.
De senaste två åren har däremot ekonomin inte sett lika ljus ut. Omsättningen har varit flera miljoner kr lägre och man har också bedrivit verksamheten med förlust. Under det senaste räkenskapsåret gick man back med 860 025 kr och året innan dess låg förlusten på 712 310 kr.
Förlusterna har också sakta men säkert dränerat bolagets egna kapital från att ligga på flera miljoner kr till 721 925 kr under slutet av april i år.
Rättsstrid mot Swedish Match – tändsticksföretag i konkurs
Som vi skrev i inledningen på artikeln så har också bolaget varit i en rättsstrid mot tändsticksjätten Swedish Match. Frågan har gällt bolagets produkts namn Eldstickan som Swedish Match ansett varit för likt deras etablerade varumärke Solstickan.
Efter en två år lång rättsprocess så kom domen i veckan och Swedish Match fick rätt i rätten. Myynti AB, blev samtidigt dömda för varumärkesintrång och i domen ingick att betala viten och rättegångskostnader på cirka 5 miljoner kr. Något som gjorde att bolagets ägare valde att försätta bolaget i konkurs istället (något som formellt ännu inte ser ut att vara verkställt då inga kreditupplysningsföretag har information att bolaget försatts i konkurs av tingsrätten).
Men när detta tändsticksföretag nu går i konkurs ser ett annat ut att få liv. Att döma av bolagets pressmeddelande kommer man nu starta upp verksamheten på nytt i ett annat bolag med annat namn på varumärket.
Med tanke på bolagets ekonomiska utveckling de senaste åren kanske bolaget hade gått i konkurs även om man inte förlorat rättsstriden. Det vi dock kan konstatera är att bolagets resa nu tagit slut.






