Det har varit många turer kring den tidigare toppolitikern Rasmus Möller och hans företagande. Hans hus har nu också varit till salu, hos Kronofogden.
Rasmus Möller var tidigare ledare för Moderaterna i Lidköping och även oppositionsråd i Lidköpings kommun. Hans politiska uppdrag på heltid tog dock slut i samband med avslöjanden som NLT stod för inför valet 2022. Där framkom att Rasmus varit ansvarig och drivande i sin pappa Jan Möllers två restaurangbolag.
Bolagen hade problem med löneutbetalningar och betalningar till leverantörer. Bolagen hade också en stor mängd betalningsförelägganden hos Kronofogden. En av restaurangerna förlorade också sitt serveringstillstånd. Möller var även drivande i ett byggslovsärende som slutade med 300 000 kr i byggsanktionsavgifter.
Far och son Möller var också i tvist med Spendrups. Bryggeriet menade att de gått i personlig borgen för fakturor och de vann också i rätten. Därmed blev far och son solidariskt betalningsansvariga med konkursbolagen att betala 1,7 miljoner kr till Spendrups.
Sedan ovanstående har också Möller varit aktiv i andra företag, vilket vi skrivit om. Han läckte också en privat chatt med Mariestads kommunalråd till media.
Nu verkar det som att Kronofogden ämnade att få in betalning för skulder som Möller har genom hans bostad. Bostaden lades nämligen ut till salu på exekutiv auktion. Kort efter framkom framkom dock att försäljningen utgick och visningen ställdes in.
Vad hände egentligen som gjorde att den togs bort? Sökanden (den som ville få betalt) valde att ge Möller anstånd för att lösa betalning på annat sätt. Därmed försvann inte risken för exekutiv auktion, men densamma skjuts nu upp. Sökanden i detta fallet är ett annat bolag i Skaraborg inom fastighetssektorn.