Det som länge setts som en självklar vinstaffär kan snart bli en förlust. Svenska villaägare som investerat i solpaneler står inför en ny verklighet där egenproducerad el inte bara kan bli värdelös – utan till och med kosta pengar.
Anledningen är att negativa elpriser blivit allt vanligare. Under första halvåret 2025 låg priserna under noll ungefär tio procent av tiden i norra Sverige. När produktionen är hög och efterfrågan låg får elproducenter betala för att leverera ut på nätet.
Kraftig skattereduktion försvinner
Tidigare har villaägare med solceller klarat sig tack vare en skattereduktion på 60 öre per kilowattimme, vilket ändå gav en viss intäkt även vid negativa priser. Men vid årsskiftet 2025/2026 tas denna skattereduktion bort. Resultatet blir att hushåll som fortsätter exportera solel när priserna sjunker under noll riskerar att gå back.
Det finns dock teknik för att minska produktionen under negativa timmar, man bör dock vara försiktig under 2026 som villaägare med solceller.
Risk för förlust – men inte för alla
När skattereduktionen på 60 öre per kilowattimme försvinner vid årsskiftet ökar risken att det blir en förlust att sälja solel under timmar med negativa priser.
Men det gäller bara den el som exporteras till nätet. Om hushållet samtidigt använder el i hemmet går den egenanvända solelen först dit. Betalningsskyldig blir man alltså bara för den del som skickas ut när priset är under noll.





