Under helgen inträffade en brand i Nossebro Grill och det tog räddningstjänsten flera timmar att släcka branden, trots att flera enheter hela tiden bekämpade branden.
En kvinna var också fast inne i lokalen när branden startade och kunde först komma ut med hjälp av räddningstjänsten.
Ambulanspersonal gav henne syrgas. Hon fördes senare till sjukhus med ambulans.
Ägaren till grillen vid namn Sabor Joma Khan berättar i en intervju med NLT att hans fru var den som var fast i elden och att hon bara var sekunder från att också dö.
-Räddningstjänsten sa att om det hade gått 30 sekunder till så hade hon dött, säger han till NLT.
Han berättar vidare att det var så mycket rök i lokalen efter att det fattade eld så att hon inte hittade ut och att det var därför hon var kvar vid räddningstjänstens ankomst.
Grillen ska vara ägd av kommunen enligt NLT och det är nu oklart om den kommer byggas upp igen eller inte.