Sommaren 2024 inkom sex anmälningar till Länsstyrelsen om en hund som bland annat har bitit ett par människor till den grad att de behövde söka vård. Nu ska hunden avlivas, något som Falköpings-Tidning var först med att rapportera om.
Den 17 juni 2024 tog Länsstyrelsen beslut att omhänderta hunden, ngåot som verkställdes dagen efter. Sedan dess har den förvarats vid ett djurhem i väntan på beslut.
Veterinären som skulle undersöka hunden ansåg att den var för aggressiv för att kunna hantera den på ett säkert sätt. Istället genomfördes besiktningen när hunden var lös på en hundgård med insyn.
Långa och snedställda klor samt hudproblem som misstänks orsakats av en kronisk allergi. Varken veterinär eller personal kunde behandla hunden på ett säkert sätt och veterinären rekommenderade då en avlivning.
Hunden var så mager att revbenen syntes och var inte normalt socialserad.
Länsstyrelsen har nu tagit beslut om att hunden ska avlivas. Detta motiveras med att risken för att hunden orsakar mer skada i framtiden anses vara stor.






