Det var vid 21:22 under lördagskvällen som larm inkom till 112 om en brand i Götene kommun.
Enligt inringaren skulle man se öppna lågor från en byggnad utanför Lundsbrunn. Branden är nu släckt och skadeläget konstaterat.
8 enheter till branden
Räddningstjänsten skickade totalt 7 enheter till platsen och en ambulans skickades även dit.
Vid 21:41 kunde SOS alarms händelseinformation meddela att en enhet från räddningstjänsten kommit fram till platsen och den har lämnat en framkomstrapport.
-Man ser öppna lågor som slår ut genom taket så det är en fullskalig brand, säger Anneli Silveira, teamledare på SOS Alarm då.
Även från polisens håll meddelade man att man skickade en patrull till branden.
-Det är en patrull på väg för att bistå räddningstjänsten, uppgav polisens presstalesperson i väst Jens Andersson vid 21:44.
Räddningstjänsten fick senare fram fler och fler enheter till platsen.
-Det är tre enheter framme på platsen nu och de börjar släckningsarbetet, säger Anneli Silveira, teamledare på SOS Alarm vid 21:54.
Båda är ute
Vid 22-tiden kunde polisens stationsbefäl i Lidköping meddela att samtliga på adressen kommit ut.
-De två boende på adressen är ute, säger Rose-Marie Andersson, stationsbefäl vid polisen i Lidköping.
De två boende ska också ha uppgett att branden startade vid deras kamin.
Tre timmars arbete
Vid 22:15 meddelade räddningstjänsten att de arbetar med att släcka branden och ta ut värdesaker från huset.
Man beräknar att arbetet med släckning kommer ta tre timmar räknat från 22:15.
Vid 22:35 kunde sjukvårdens larmcentral meddela att ambulansen lämnat platsen utan att behöva föra med sig någon till sjukhus.
Branden kunde senare släckas och även om ingen person kom till skada i samband med branden så skadades fastigheten en hel del.
Rök- och brandskador har drabbat övervåningen samtidigt som undervåningen fått en del vattenskador, enligt räddningstjänsten.
En enhet från räddningstjänsten var kvar under natten och bevakade.






