Det råder smakförändringar av dricksvattnet i Karlsborgs tätort, en smakförändring som beskrivs som ”unket” av invånare.
Karlsborgs kommun har nu uttalat sig om smakförändringen. Det ska bero på att det ordinarie vattenintaget har fryst till is vid Karlsborgs Vattenverk, som i sin tur skapat frysning i ledningen.
Fryst vatten och reservvatten
Att vattenintaget fryst till is påverkar smaken men även det grunda och strandnära reservvattenintaget som behövts koppla på kan påverka smaken.
Men trots lukt och smakförändringen så ska det inte finnas några dåliga bakterier enligt de vattenprover som tagits. Reservvattnet användes under nio dagar från 3 februari till 12 februari, sedan dess har det ordinarie vattenintaget använts.
Inom denna vecka
Att det fortsätter smaka annorlunda ska enligt kommunen inte vara långvarigt. ”Vi ser dock att isen är på väg att spricka upp och därmed borde problemen klinga av ganska snabbt – troligtvis inom denna vecka”, skriver kommunen.






