Regeringen har sedan tidigare föreslagit ett nationellt mobilförbud i skolan från augusti månad.
Vi vet väl alla att det kan vara lätt att fastna i telefonen. Nyheter och film är bara två exempel på saker som finns lättillgängligt i mobilen.
Nu ska det i alla fall bli ändring i de svenska skolorna. Kanske öppnar det för mer samtal eller brädspel till exempel.
På Broholmskolan i Lidköping inledde man vid terminsstart mobilfria skoldagar, berättar NLT. Det välbekanta scrollandet i mobilen har ersatts av bordtennis och kortspel med mera.
Det regeringen föreslår är ett, som det heter, nationellt, obligatoriskt mobilförbud i grundskolan, anpassad grundskola och fritidshem från höstterminen i år.
Telefonerna ska samlas in vid skoldagens början för ökad studiero och minskad stress. Rektor kan besluta om undantag för förbudet som gäller lektioner, raster och fritids.






