Under gårdagen kunde vi rapportera om en trafikolycka i Mariestad där en bilist körde in i en lyktstolpe och sedan in i en trädgård.
Enligt inringaren skulle det vara en personbil som kört in i en vägskylt. Räddningstjänsten begav sig till platsen, men vid deras ankomst blir mer klart. Det visar sig att bilen kört in i en lyktstolpe och en trädgård.
Närboende reagerade på olyckan, vilket var tur då mannen som körde bilen försökte lämna platsen. Han ska dock ha blivit kvarhållen av närboende som också ansåg honom som berusad.
Det var också en misstanke som polisen delade och de frihetsberövade mannen som fick blåsa inne på polisstationen. Där visar det sig att deras misstanke om rattfylleri behöver eskaleras till grovt rattfylleri då han blåste ett högt värde, exakt värde är däremot oklart. Han fick sedan sova av sig ruset på stationen.
Dessutom blev han misstänkt för vårdslöshet i trafik och brott mot knivlagen.






