fbpx
  • Skaraborgs Nyheter
    • Falköping
    • Gullspång
    • Lidköping
    • Mariestad
    • Skara
    • Skövde
    • Tibro
    • Vara
    • Nyheter som berör hela Skaraborg
  • Om oss
  • Kontakta oss
Skaraborgs Nyheter
No Result
View All Result
Skaraborgs Nyheter
  • Skaraborgs Nyheter
    • Falköping
    • Gullspång
    • Lidköping
    • Mariestad
    • Skara
    • Skövde
    • Tibro
    • Vara
    • Nyheter som berör hela Skaraborg
  • Om oss
  • Kontakta oss
No Result
View All Result
Skaraborgs Nyheter
No Result
View All Result

Skövdes lägenhetspriser har ökat mycket mer än riket

Roderick Hristov by Roderick Hristov
20 september, 2019 05:05
in Nyheter

Under de senaste fem åren har det skett mycket på bostadsmarknaden, inte minst när det kommer till bostadsrätter. En ny kartläggning från Svensk Fastighetsförmedling visar att priserna på lägenheter ökat markant i Västra Götalands län.

Svensk Fastighetsförmedling har med hjälp av statistik från Svensk Mäklarstatistik analyserat hur priserna på Västra Götalands bostadsrätter förändrats de senaste fem åren. Av länets 49 kommuner hade 23 tillräckligt stort antal försäljningar för att kunna ingå i kartläggningen. Totalt har fem av länets kommuner haft en ökning på 96 procent eller mer.

Falköping ökar mest i hela landet

Kommunen som haft högst prisutveckling är Falköping, där har priserna ökat med hela 200 procent, vilket är högst i hela landet. Även i Skara, Mark och Lidköping har priserna mer än dubblats idag jämfört med fem år tillbaka, med 131 respektive 112 och 106 procent.  Skövde har ökat mycket, men inte lika mycket och landar på en ökning med 61%, vilket är en bit över riksgenomsnittet.

– Det är de mindre kommunerna som haft störst procentuell prisökning de senaste fem åren, men faktum är att bostadsrättspriserna i Västra Götalands samtliga kommuner har stigit rejält. Statistiken visar exempelvis att kvadratmeterpriserna i Göteborgs kommun har ökat med 15 000 kronor. Vilket har hjälpt till att driva upp priserna i hela länet. Göteborgs höga kvadratmeterpris gör nämligen att fler spekulanter söker sig till kranskommuner eller närliggande orter med pendlingsmöjligheter, då de helt enkelt ser det mer prisvärt än att bosätta sig i storstaden, säger Anna Haraldsson Wallin, fastighetsmäklare på Svensk Fastighetsförmedling i Lidköping.

– Två andra anledningar till den stora prisutvecklingen i kommuner som Skara och Lidköping är att det på senare år funnits ett begränsat utbud av hyresrätter. Vilket resulterar i att framförallt de yngre som ska flytta hemifrån idag måste köpa en lägenhet om de ska ha möjlighet att skaffa en egen bostad. Det drabbar även den kundgrupp som tidigare velat köpa villa, men som inte har besparingar till kontantinsats eller tillräckligt övervärde i sitt nuvarande boende kombinerat med nya amorteringsregler. De väljer då istället att köpa större lägenhet till ett förhållandevis lägre pris, säger Anna Haraldsson Wallin fastighetsmäklare på Svensk Fastighetsförmedling i Lidköping.

Kommun

Kr/kvm
2013/2014
Kr/kvm
2018/2019
Procentuell utveckling 5 år
Riket27 86039 543+42%
Västra Götaland24 70335 314+43%
Skövde10 96417 673+61%

Dela artikeln:
Tags: bostadspriserbostadsrättlägenhetskövde

Se mer nyheter från din stad:

  • Debatt
  • Essunga
  • Falköping
  • Götene
  • Grästorp
  • Gullspång
  • Hjo
  • Karlsborg
  • Lidköping
  • Mariestad
  • Nyheter
  • Skara
  • Skaraborgs- och riksnyheter
  • Skövde
  • Tibro
  • Tidaholm
  • Töreboda
  • Väder
  • Vara

Mest läst:

© 2020 Skaraborgs Nyheter

No Result
View All Result
  • Skaraborgs Nyheter
    • Falköping
    • Gullspång
    • Lidköping
    • Mariestad
    • Skara
    • Skövde
    • Tibro
    • Vara
    • Nyheter som berör hela Skaraborg
  • Om oss
  • Kontakta oss

© 2020 Skaraborgs Nyheter

Skip to content
Open toolbar Tillgänglighet

Tillgänglighet

  • Öka textstorlekÖka textstorlek
  • Minska textstorlekMinska textstorlek
  • GråskalaGråskala
  • Hög kontrastHög kontrast
  • Negativ kontrastNegativ kontrast
  • Ljus bakgrundLjus bakgrund
  • LänkunderstrykningLänkunderstrykning
  • Läsbart typsnittLäsbart typsnitt
  • Reset Reset