Under Almedalsveckan deltog riksdagsledamoten Tobias Andersson (SD) på evenemanget ”Stat eller marknad, vad säger politiken om vägen framåt för energibranschen?” som anordnades av Sigholm Tech. Där pratade han bland annat om elstöd, bränslepriser och skatter.
Tobias Andersson uttryckte delvis självkritik mot det elstödssystem som införts och menade att han hellre hade sett sänkt skatt på el istället.
Andersson menade att det är ologiskt att staten först tar in pengar genom elskatt för att sedan betala tillbaka dem genom elstöd.
De kommer också in på ämnet om elstödet kan betraktas som någon typ av valfläsk. Till detta nämner Andersson bland annat att flera lägenhetsinnehavare fått runt 50 kr i elstöd och han säger därefter att han inte tror väljarna är lättköpta.
”Lidandepeng”
Han fortsätter därefter dock att lyfta ett område där han tycker att fler åtgärder behövs. Andersson menar att man måste märka större lokal nytta av att ha elproduktion nära sig för att man ska kunna få lokalt stöd för produktionen.
Som exempel lyfte han den ersättning till närboende vid vindkraftsetableringar som han själv beskriver som en ”lidandepeng”.
-Det måste ske en överföring av välstånd till de som drabbas av de ingrepp som det kan utgöra i naturen och miljön, sa han bland annat.






