Åtta EU-länder vill att varje medlemsland ska få totalförbjuda vitt snus. Det framgår av ett brev till EU-kommissionen som Skaraborgs Nyheter har tagit del av. Länderna kräver också smakförbud, nikotintak och neutrala förpackningar. Sverige finns inte med bland länderna som har skrivit under.
Brevet är daterat den 6 oktober och skickat till EU:s kommissionär för hälsa, Olivér Várhelyi. Det är undertecknat på ministernivå av Nederländerna, Belgien, Finland, Frankrike, Ungern, Lettland, Slovenien och Spanien.
Bakgrunden är att EU-kommissionen håller på att se över tobaksdirektivet och reglerna för tobaksreklam. Länderna menar att marknaden har förändrats så mycket sedan dagens regler kom 2014 att de inte längre räcker. Målet är att EU ska ha en rökfri generation till 2040.
Ser vitt snus som ett kryphål
Snus med tobak har varit förbjudet i EU sedan 1992, med undantag för Sverige. I brevet hävdar länderna att vitt snus är så likt snus att det kan ses som ett sätt att kringgå förbudet, och beskriver det som mycket skadligt och beroendeframkallande.
Därför vill länderna att snusförbudet stärks och att varje medlemsland ska få införa stränga nationella regler, inklusive ett totalt förbud mot vitt snus.
Kan slå mot svensk industri
Vitt snus är en svensk uppfinning, och har blivit en viktig exportprodukt. Sverige spelar en nyckelroll i den växande världsmarknaden genom varumärken och teknik som exporterats till USA, och Swedish Match, som tillverkar det svenska varumärket Zyn, köptes 2022 av Philip Morris International för 16 miljarder dollar.
Snusindustrin är också en arbetsgivare i Sverige med produktion i bland annat Göteborg, Kungälv, Sävsjö, Vårgårda och Malmö.
Ett nationellt förbud mot vitt snus skulle bara gälla i de länder som själva väljer att införa det. Men om förslag som smakförbud, nikotintak och neutrala förpackningar blir gemensamma EU-regler kan de påverka både svenska snusare och svenska tillverkare.
Sverige klassas som rökfritt
Sverige har samtidigt nått ett mål som resten av EU är långt ifrån. Enligt CAN:s årsrapport för 2025 har andelen som röker dagligen sjunkit från 16 till 4,8 procent sedan 2003, och Sverige räknas därmed som rökfritt. Snusets kraftiga ökning lyfts ofta fram, inte minst av tobaksbranschen, som en stor orsak till den låga andelen rökare, medan CAN pekar på ett brett förebyggande arbete.
Svenskarna negativa
Det verkar också finnas ett svagt stöd bland svenskarna för den typ av regler som länderna vill se. Snusarnas Riksförbund, som har tagit del av brevet, lät i somras Demoskop fråga svenskarna om liknande förslag. 58 procent var ganska eller mycket negativa till att EU överhuvudtaget ska reglera snus och vitt snus i Sverige, medan 19 procent var positiva.
Lika många, 58 procent, var emot neutrala förpackningar. 21 procent var för. Bland dem som använder vitt snus var 68 procent emot hårdare regler för smaker, medan 17 procent var för.
Fler krav i brevet
Länderna vill också att EU stoppar alla nya nikotinprodukter från att komma ut på marknaden, även produkter utan nikotin som liknar nikotinprodukter. Reklamförbudet ska gälla alla kanaler, även sociala medier och influencers, och länderna vill att EU tar itu med näthandeln mellan medlemsländerna.






