Sverige sänker tillfälligt sitt beredskapslager av bensin och diesel med cirka två miljoner fat, drygt 300 miljoner liter. Energimyndigheten genomför avtappningen som Sveriges bidrag till en samordnad insats inom International Energy Agency, IEA.
Så ser pumppriserna ut Lokalt
Vid en bensinstation i Skara kostar bensin 95 i dag 18,44 kronor litern, enligt Skaraborgs Nyheters uppgifter. Under måndagen låg priset i Skara på över 19 kronor. Vid en station i Skövde ska bensin 95 enligt uppgift kosta 18,49 kronor, och dieseln kostar 22,94 kronor vid båda stationerna.
Om dagens sänkning av bensinpriser beror på Sveriges tömning av beredskapslagret eller inte är oklart. Men snart kommer den stora skattesänkningen som trädde i kraft i juli att gå ut.
En begränsad del av Sveriges beredskapslager
Avtappningen innebär att Energimyndigheten tillfälligt sänker kravet på att hålla beredskapslager med en bestämd volym, så att bränslet kan nå marknaden.
Ella Kilim, avdelningschef för Energiberedskap på Energimyndigheten, framhåller att det rör sig om en mindre del av lagren.
– De volymer som omfattas av lageravtappningen utgör en begränsad del av Sveriges totala beredskapslager. Bedömningen är därför att lageravtappningen kan genomföras utan att det negativt påverkar den svenska försörjningstryggheten, säger hon.
Ingen bränslebrist i Sverige
Enligt Energimyndigheten är läget i Mellanöstern fortsatt osäkert, samtidigt som delar av den internationella drivmedelsmarknaden är ansträngd.
Själva åtgärden beror däremot inte på brist här hemma, och myndigheten beskriver försörjningsläget som fortsatt stabilt. Landet har en betydande inhemsk produktion av diesel och bensin och är dessutom nettoexportör, det vill säga exporterar mer bränsle än det importerar.
Generaldirektören Caroline Asserup beskriver insatsen som ett uttryck för internationellt samarbete.
– När osäkerheten ökar på de internationella energimarknaderna är det viktigt att länder samarbetar, säger hon.





