Efter en internationellt uppmärksammad dom där en 18-åring döms för våldtäkt mot en 16-årig flicka vill statsminister Ulf Kristersson se över rättssystemet.
Händelsen utspelade sig i en gångtunnel där de två mötte varandra och han förgrep sig på henne rapporterar Ekot.
Våldtäkten bedömdes vara relativt kortvarig enligt hovrätten och därmed dömdes han till våldtäkt av normalgraden istället för grov. Det ansågs därmed inte grovt nog för att dömas till utvisning på grund av mannens flyktingstatus och får istället tre års fängelse.
Kristersson
Nu vill statsminister Ulf Kristersson se över systemet för utvisning för grova brottslingar.
— Vi hade diskussion tillsammans häromveckan med Danmarks statsminister där vi tittade på Europa konventionen och hur den tillämpas. Vi kommer ta upp det till diskussionen i svensk politik och Danmark tar upp det på sin sida. Vi tror att det är nödvändigt att ändra regelverket så att man kan utvisa människor som begår grova brott även om det kommit hit som flyktingar, säger Ulf Kristersson till Ekot.
Händelsen har även väckt internationell uppmärksamhet och bland annat av Elon Musk som skriver ut på plattformen X om händelsen.






