Trots att polisen utreder försvinnandet av Hanna som ett misstänkt mord har inga tvångsmedel använts i ärendet.
Det bekräftar polisen efter frågor om hur utredningen bedrivs i nuläget.
Som vi tidigare rapporterat har polisen beskrivit att en förundersökning om mord ger tillgång till särskilda verktyg, såsom möjligheten att använda tvångsmedel (länk till den mer fördjupande artikeln finns längst ner i artikeln).
I en intervju med oss förklarade polisens vakthavande befäl Morten Gunneng tidigare dock att mordutredningen i sig inte innebär att sådana åtgärder automatiskt vidtas.
-Vi har ju inga verktyg tills vi har en misstanke, sa han då.
Nu bekräftar polisen att inga tvångsmedel har använts i ärendet.
-Vi har inte använt tvångsmedel, men vi har pratat med människor, uppger Martin Öhman, som leder sökinsatsen.
Samtidigt fortsätter arbetet på flera fronter. Dels följer man upp tips som kommer in, dels bedrivs ett mer utredande arbete för att skapa en tydligare bild av Hanna och hennes rörelsemönster före försvinnandet.
Polisen betonar att rubriceringen inte ska tolkas som att man dragit några slutsatser om vad som hänt, utan att den används för att ge rätt juridiska förutsättningar om nya uppgifter skulle framkomma.
Fortsatt är polisen intresserade av tips och kamerabilder. Dessa kan vara avgörande för utredningen och polisen uppmanar personer som kan ha sett Hanna, eller som har annan information, exempelvis kamerafilmer från den aktuella tiden, att höra av sig.
Har du upplysningar eller tips som kan vara av betydelse för utredningen uppmanas du att kontakta polisen på 114 14. Vid akuta situationer ska 112 ringas.






