Under lördagen kommer flera tågsträckor i Västra Götaland att ställas in till följd av vädervarningen från SMHI.
Det är stormen Amy som närmar sig och både gula och orange varningar för hårda vindar är utfärdade. Skaraborg berörs endast av en gul varning men att tågtrafiken ställs in kommer att påverka flera resenärer.
Även om varningen endast gäller till 14:00 så är tågen inställda hela lördagsdygnet.
— Det är alltid risk när det är mycket vind att det faller saker som inte ska vara i vägen, och att det blir stopp. I värsta fall blir tåg stående och man kanske inte ens kan hjälpa dem ombord. De kanske inte har någon el, ingen värme, säger Katarina Wolffram, presskommunikatör på Trafikverket till TV4 Nyheterna.
I västra Götaland är det sträckorna Varberg-Uddevalla och Kinnekullebanan mellan Göteborg och Mariestad som påverkas.
Det finns inga uppgifter i nuläget att trafiken på Västra stambanan ställs in men SJ varnar för att ovädret ökar risken för störningar i tågtrafiken.





