I början av december hittade Lidköpings kommun ett år gammalt fryst kebabkött ämnat för en restaurang i Skövde.
Kebabköttet ska passerat med bäst-före-datum 2024-12-11.

Åker ut till pizzerian
Miljönämnden östra Skaraborg åker till restaurangen samma dag som de fått informationen från Lidköpings kommun.
Under samtalet med ansvarige för pizzerian kunde de höra vad som lät som att lådor kastades. De gick då ut och ser sex lådor som placerats utomhus. Väl inne i källaren kunde de se fyra lådor till av samma slag. Sammanlagt är det 100 kilo kebab.
Lådorna kontrollerades och då kunde de konstatera att uppgifterna från Lidköpings kommun stämde. Det var lådor med ett år gammalt kebabkött.

Enligt pizzerian ska kebabköttet levererats av misstag tidigare under dagen. Men köttet som är en frysvara, förvarades i rumstemperatur i källaren. Följesedlar eller annan spårbarhet till leverantör kunde inte uppvisas.
Pizzerian fick ett omedelbart förbud att hantera och servera det utgångna kebabköttet.
Nämndens bedömning
Miljönämnden bedömer att det aktuella kebabköttet är ett osäkert livsmedel. Vid kontrollen saknades spårbarhetsuppgifter, produkterna hade passerat sitt bäst-före datum och förvarades i rumstemperatur trots att de är frysvaror.
Dessa brister innebär att livsmedlet kan utgöra en risk för konsumenternas hälsa.
Åtgärdskrav
Nu har miljönämnden östra Skaraborg en rad åtgärder som pizzerian måste följa.
Som tidigare nämns har de fått förbud att servera och sälja kebaben. Men de ska även destruera kebabköttet vid en registrerad avfallsförbränningsanläggning.
Miljönämnden kräver även en kopia på destruktionsbeviset från förbränningsanläggningen.






