Under manifestationshelgen 13–15 mars planeras demonstrationer på ett trettiotal orter runt om i Sverige. En av dem hålls i Skövde på fredag eftermiddag.
Bakgrunden är den pågående politiska debatten om migrationspolitiken. I förra veckan presenterade Tidöpartierna flera förändringar, bland annat ett undantag i regelverket som ska stoppa så kallade tonårsutvisningar. Migrationsverket har samtidigt pausat aktuella ärenden.
Enligt pressmeddelandet har detta skapat frågor som ”Kanske ska tonåringarna ut när de blir 21?”, ”Ska ensamkommande barn även i fortsättningen få utvisningsbeslut när de fyller 18?”, ”Måste utländska medborgare ”vakta sin tunga” så de inte blir av med sitt uppehållstillstånd?”.
Nu riktar flera organisationer kritik mot regeringens politik och menar att den behöver bli mer human.
Under helgen 13–15 mars planeras därför demonstrationer på omkring 30 orter runt om i landet.
I Skövde samlas deltagare klockan 16.30 vid Kulturhustorget. Därefter planeras ett tåg till Hertig Johans torg där tal och musik ska hållas.
Bland talarna finns biskop Ulrika Fritzson från Svenska kyrkan.
Manifestationerna arrangeras av organisationer och nätverk som arbetar med migrationsfrågor och mänskliga rättigheter.






