Det blev ett närmast obeskrivligt och osannolikt drama när Villa dam mötte Västerås borta i den första semifinalen.
Villa vann efter att ha gjort 8–7 på mer än övertid.
Det är otänkbart att ens en mästerregissör skulle kunna skriva det som utspelade sig i Västerås på torsdagskvällen.
Villa, som slog ut Skirö med 2–1 i matcher i kvartsfinalen, ledde med 3–2 i paus – men det var när klockan tickade upp mot 85 minuter som tumskruvarna för dramatik drogs åt ordentligt.
Villa kvitterade till 5–5 i matchminut 85. Sedan gjorde Villa 5–6 (87) och 5–7 (89). Dramatiken var inte slut där. Västerås både reducerade (90 + 2) och kvitterade (90 + 3).
Där borde naturligtvis Villa varit helt knäckt. Efter avslag, i matchens sista händelse, går bollen fram till Villas Freja Lööf som drar på ett skott från högervinkel – mål!
Klockan visar 90 + 5 fast den tilläggstid som angivits var tre och en halv minut.
Match två spelas i arenan nu på söndag den 1 mars. Inför den matchen kan vi bara vara säkra på en sak – mer dramatiskt än i match ett kan det inte bli!





