Tidigare under eftermiddagen kunde vi rapportera om en felaktighet i polisens efterlysning av den försvunna mannen från Tidaholm.
Det visar sig dock att det inte är det enda felet i efterlysningen, man angav också tidigare fel adress.
Det tidigare felet avsåg färgen på hans bil som av polisen i östra Skaraborg angavs som brunmetallic, men som av polisen i väst uppgavs ha varit grå.
Polisen i väst var de som hade felaktiga uppgifter och kort efter att vi uppmärksammade polisen om felet så rättades det till.
Angav fel adress
Det visade sig dock att en viss förvirring också fanns kring adressen mannen skulle äta jullunch på. Idrottsvägen i Tidaholm angavs som aktuell adress från polisen i väst. Polisen i östra Skaraborg skrev dock Idrottsgatan i Tidaholm som adress. Den senare finns i verkligheten, men den första adressen finns inte fler spår av än i polisens efterlysning och media som rapporterat om den.
Polisen presstalesperson i väst, Jennifer Last, uttalar sig på nytt.
-Det är mer än vad jag vet. Jag har inte dubbelkollat gatunamn, uppger hon vid en tidig kontakt.
Då var hon också osäker vart uppgifterna om adressen kom ifrån.
Det dröjde dock inte länge tills hon kunde återkoppla att adress i efterlysningen varit felaktig, men att det korrigerats.






