Två unga män i skolålder, åtalas för grov misshandel i Tidaholm i mitten av augusti 2024.
Offret, en man i 18-årsåldern, ska enligt åklagaren ha blivit slagen och sparkad av de åtalade tillsammans med flera okända gärningsmän.
Händelseförloppet
Misshandeln inträffade vid en skola där offret ska ha blivit attackerad, liggande på marken mottagit slag och sparkar. Åklagaren hävdar att tillhyggen som batong och metallrör användes och att offret fick skador i form av smärta, blodvite, rodnader och svullnader.
De åtalade förnekar brott och menar att de inte deltagit i misshandeln. Åklagaren stödjer sig på vittnesmål och mobilbevis som placerar de åtalade vid brottsplatsen samt på fotografier av offrets skador. Vittnen har berättat om händelsen och en eventuell planering av överfallet.
Brottsrubricering
Åklagaren anser att misshandeln ska bedömas som grov på grund av särskild råhet, användning av tillhyggen samt att offret var försvarslöst på marken.
De åtalades advokater bestrider detta och ifrågasätter bevisningen.