Som vi skrivit om igår kväll och under förmiddagen är en man från Tidaholm försvunnen. Polisens efterlysningar av mannen har dock skapat en viss förvirring.
I de olika efterlysningarna har man nämligen angett olika färger på den bilen han ska ha försvunnit i.
Polisens pressorganisation i väst har uppgett att den är grå samtidigt som polisen i östra Skaraborg beskrivit den som brunmetallic till färgen.
Polisens presstalesperson i väst Jennifer Last kunde vid 14-tiden erkänna att man efterlyst fel från polisens centrala organisation i Västsverige och att brunmetallic är den korrekta färgen på fordonet.
Vid vårt samtal med henne meddelar hon också att man har ändrat detta på de efterlysningar som man gjort. Då fanns dock fortfarande en felaktig text samt bild kring efterlysningen kvar som polisen länkar till i flera kanaler.
Vid upplysningen om det meddelar Jennifer Last att detta inom kort kommer åtgärdas. Brunmetallic ska således vara den korrekta färgen på fordonet.






