Under lördagen gick polisen ut med en efterlysning efter en försvunnen man i Tidaholm.
Det gällde en man i 62-årsåldern som ännu inte anträffats.
Under söndagen kunde vi rapportera om förvirrande uppgifter där polisen lokalt uppgav uppgifter som inte stämde överens med vad regionpolisen uppgav.
Polisen i Väst hade angivit fel adress i sin efterlysning, Idrottsvägen istället för Idrottsgatan i Tidaholm.
Det har även funnits en förvirring kring vilken färg som mannens bil har. Polisen i Väst uppgav att bilen var grå medan polisen i Östra Skaraborg beskrev den som brunmettalic.
Men under söndagen kunde polisen i Väst bekräfta lokala polisens uppgifter om att den var brunmetallic, vilket då skulle vara den korrekta färgen på bilen.
Gråmetallic som kan upplevas som brunaktig
Men nu har polisen i Östra Skaraborg ändrat vilken färg bilen har. Så, mannen har en gråmetallic Renault Koleos från 2018 som kan upplevas som brunaktig. Bilen har registreringsnummer LCZ572.
Övrigt om mannen: Han är kortklippt, bär glasögon och har ingen ansiktsbehåring. Han beskrivs som kraftig och ca 185 centimeter lång. Vid försvinnanden varn han klädd i en svart jacka, svarta byxor och kängor.
Har du uppgifter att lämna, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112.






